border collie & papillon

Pohár města Litomyšl

Dneska jsme se vydali do Litomyšle na coursing závody. Velice jsem se těšila, jelikož na coursingu jsme nebyli opravdu dlouho. Avšak asi jsem se těšila až příliš a nastalo veliké sklamání z akce jako takové.
Best si samozhřejmně vyběhal 1.místo, přecejen borderčí psí konkurence nebyla.
Avšak závody byly na můj vkus úděsné.
Počasí nám teda moc nepřálo a pršelo, ale běželo se i v dešti a to obě kola. Což až tak nevadilo.
První kolo jsme běželi s českou strakačkou. Na startu jsme čekali víc jak deset minut, jelikož se pořadatelům vybila baterie, tak jeli pro novou a tam nastaly ještě další komplikace, že to stále nejelo ..no prostě pořád dokola. (tak tak neměli nabitou baterku, a to jsme běželi teprve jako čtvrtí, tudiž úplný začátek závodu). Best se už na tom startu tak psychycky vyšťavil, že mu střapeč v půlce utekl a zamotal se na dráze, nakonec však střapec našel a do cíle doběhl.
A dtuhý běh?  nestačila jsem se divit vlastním očím a uším. Jelikož na závodech byla další borderka, která si měla splnit poslední párový běh, čekala jsem, že ji dají s náma.
Přecejen na coursingu pokud je možnost tak mají běhat plemena spolu. aby se pořádně posoudila taktika,. rychlost, vytrvalost, inteligence atd. Každé plemeno má totiž svá specifika, která se nadají srovnávat s jiným plemenem. Avšak paní pořadatelka nás dala opět se strakačkou a tentokráte k nám dala i dalmatinku. Na můj dotaz proč nemůžou bordery běžet spolu měla vysvětlení opravdu vtipné až  to byla uplná fraška. Prý dvě bordery k sobě zásadně nedává, jelikož bordery maj tendenci pást, a prostě nikdy nehodlá dvě bordery dát spolu ani na licenci ani na závody prostě tyto plemeno spolu nebude. .... Neměla jsem na to slov. A ona bordera běžela s krat.kolii, která dokonce pasení jako sport provádí. Rozhodčí taky k tomu neměla žádné namítky ( stejná rozhodčí na které jsme dělali licenci my a která nám na licenci řekla, že borderu nehodlá pustit s jiným plemenem, že pokud si neseženeme borderu do páru tak nás prostě na licenci nepustí)... nějaká změna názoru ne?
Avšak to není celé... psy měli na dráze černý střapec ( na bahně a v dešti ta černá barva opravdu nejde moc vidět, navíc byl malý) Takže se psy zamotávali a stráceli. Druhý běh začal fantasticky (byly zde veliké zakoutí dvě uličky do kterých pes musí vběhnout, pokud ne tak nemá šance jelikož vše bylo obehnané lavicemi,křaky atd,prostě když tam nevběhne stratí se a nedoběhne), všichni tři běželi krásně, první uličku zvládli, a jak se blížili k druhé která byla velice kolmá a nepřehledná, tak místo aby střapec spomalili, aby to psy našli tak tomu dali málem ještě větší grády a všeci tři psi to stratili na nejtěším úseku trati (a nastalo dlouhe hledání všech psů, po d ouhe době to Best našel a doletěl do cíle, ale mezitím všichni si dráhu obletěli několikrát než ten černý nehybný střapec spatřili).
Avšak největší perličkou bylo, že mini psy nasadili s kokrem, což si vyžádala paní rozhodčí (kokr běžel krásně, ale mini psi to stratili po pár metrech). A co nastalo? Můžete hádat. je to závod ne? Tak prostě když se nechytli tak měli dostat jen pár bůdu nebo tak (na nás nidko nehledí zda nám to někdo pokazí až pes,či natahovači) a co místo toho? Chtěli je pustit na opravný běhy. U závodu? Si dělaj strandu asi....naštěstí po dlouhé debatě nenastoupili  A dále pak ještě jejich jedno peckoidní zvýhodnění pro další mini psy, změnili jim střapec na bílo červený, tudiž dobře viditelný.
Co k tomu říct?
Jsem neskutečně sklamaná z přístupu, pořadatelů a akce jako takové.
Po této zkušenosti mám sto chůtí coursing opustit.
28.08.2010 18:26:11
l.sulikova
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one